Kendriya Vidyalaya Sangathan
केंद्रीय विद्यालय संगठन
48th National Sports Meet 2017-18 - Hosted by KVS Bengaluru Region
48वां राष्ट्रीय खेल समारोह 2017-18- बेंगलुरू संभाग



First Position Holders
S#CategoryEventRegionStudent
1ARCHERYU-17 FITA Round GirlsMUMBAI ANSHIKA KUMARI
2ARCHERYU-17 Indian Round GirlsERNAKULAM RIMA PRAKASH
3ARCHERYU-19 FITA Round GirlsHYDERABAD T SOUMYA
4ARCHERYU-19 Indian Round GirlsDELHI GEETIKA BISHT
5ATHLETICSU-17 100 Hurdle GirlsCHENNAI M SWETHA
6ATHLETICSU-17 100 M GirlsBANGALORE TEJAL M PRABHU
7ATHLETICSU-17 1500 M GirlsGURGAON ANNU
8ATHLETICSU-17 200 M GirlsJAMMU Manmeet Kaur
9ATHLETICSU-17 3 KM Walk GirlsRANCHI SHRISTI KUMARI
10ATHLETICSU-17 3000 M GirlsCHANDIGARH URVASHI
11ATHLETICSU-17 4 x 100 M Relay GirlsBANGALORE
12ATHLETICSU-17 400 M GirlsBANGALORE SIVAMANOHARI K.
13ATHLETICSU-17 800 M GirlsGURGAON ANNU
14ATHLETICSU-17 Discus GirlsVARANASI ASHIKA
15ATHLETICSU-17 Hammer Throw GirlsVARANASI POOJA YADAV
16ATHLETICSU-17 High Jump GirlsJAIPUR garvita rathore
17ATHLETICSU-17 Javelin GirlsDELHI SIMRAN JEET MAAN
18ATHLETICSU-17 Long Jump GirlsGURGAON MANALI CHAUHAN
19ATHLETICSU-17 Shot Put GirlsERNAKULAM SANYA YADAV
20ATHLETICSU-17 Triple Jump GirlsCHENNAI J.SANGAVI
21ATHLETICSU-19 100 Hurdle GirlsRAIPUR Archana Pradhan
22ATHLETICSU-19 100 M GirlsDELHI KATYAYANI MISHRA
23ATHLETICSU-19 1500 M GirlsDELHI TANNU LATHAR
24ATHLETICSU-19 200 M GirlsDELHI KATYAYANI MISHRA
25ATHLETICSU-19 3 KM Cross Country GirlsVARANASI KUMARI VERSHA
26ATHLETICSU-19 3000 M GirlsJAIPUR Shabana Khan
27ATHLETICSU-19 4 x 100 M Relay GirlsDELHI
28ATHLETICSU-19 4 X 400 Rellay GirlsDELHI
29ATHLETICSU-19 400 Hurdle GirlsGURGAON PARAMJIT KAUR
30ATHLETICSU-19 400 M GirlsDELHI TANNU LATHAR
31ATHLETICSU-19 5 KM Walk GirlsRANCHI SUMAN TIRKEY
32ATHLETICSU-19 5000 M GirlsVARANASI KUMARI VERSHA
33ATHLETICSU-19 800 M GirlsDELHI TANNU LATHAR
34ATHLETICSU-19 Discus GirlsDELHI MUSKAN TOMAR
35ATHLETICSU-19 Hammer Throw GirlsCHENNAI M MEDHA
36ATHLETICSU-19 High Jump GirlsCHANDIGARH MANSI MORWAL
37ATHLETICSU-19 Javelin GirlsCHENNAI M SOWMYAVATHI
38ATHLETICSU-19 Long Jump GirlsJAMMU AVNEET KAUR
39ATHLETICSU-19 Shot put GirlsBHOPAL RITWIKA RAGHUWANSHI
40ATHLETICSU-19 Triple Jump GirlsJAMMU AVNEET KAUR
41BADMINTONU-17 First Singles U-17 GirlsTINSUKIA DEBAHOTI LAHON
42BADMINTONU-19 First Singles U-19 GirlsDEHRADUN DIVYANSHI SHARMA
43BADMINTON-TEAMU-17 U-17 GirlsTINSUKIA
44BADMINTON-TEAMU-19 U-19 GirlsDEHRADUN
45BASKETBALLU-19 Basketball GirlsBHOPAL
46CHESSU-17 Chess GirlsERNAKULAM NANDANA P VINOD
47CHESSU-19 CHESS GirlsERNAKULAM FATHIMA ABDEEN
48HANDBALLU-19 Handball U-19 GirlsJABALPUR
49HOCKEYU-19 Hockey U-19 GirlsLUCKNOW
50JUDOU-17 Above 61 KG GirlsJAMMU JASHANPREET KAUR
51JUDOU-17 Below 36 KG GirlsGURGAON MUSKAN
52JUDOU-17 Below 40 KG GirlsGURGAON SHIVANI
53JUDOU-17 Below 44 KG GirlsDELHI IKRA MALIK
54JUDOU-17 Below 48 KG GirlsBHOPAL ANUGYA SHARMA
55JUDOU-17 Below 52 KG GirlsDEHRADUN NITU NEGI
56JUDOU-17 Below 57 KG GirlsDEHRADUN GAURI NEGI
57JUDOU-17 Below 61 KG GirlsDELHI ISHA RAJPUT
58JUDOU-19 Above 61 KG GirlsDELHI AAKANSHA CHOUDHARY
59JUDOU-19 Below 36 KG GirlsDELHI SHAMA PARVEEN
60JUDOU-19 Below 40 KG GirlsPATNA RAGINI KUMARI
61JUDOU-19 Below 44 KG GirlsJAMMU ASHU KUMARI
62JUDOU-19 Below 48 KG GirlsDELHI MONIKA DIXIT
63JUDOU-19 Below 52 KG GirlsDELHI RUCHI
64JUDOU-19 Below 57 KG GirlsBANGALORE VASUNDARA M N
65JUDOU-19 Below 61 KG GirlsDELHI SHIVIKA CHADDHA
66KABADDIU-19 Kabaddi U-19 GirlsJAMMU
67KHOKHOU-19 KhoKho U-19 GirlsBANGALORE
68LAWN TENNISU-17 First Singles U-17 GirlsCHENNAI S.KANIKA
69LAWN TENNISU-19 First Singles U-19 GirlsHYDERABAD BAI VENUS GLORY
70LAWN TENNIS-TEAMU-17 First Singles U-17 GirlsBANGALORE
71LAWN TENNIS-TEAMU-19 Doubles U-19 GirlsHYDERABAD
72LAWN TENNIS-TEAMU-19 First Singles U-19 GirlsHYDERABAD
73ROPE SKIPPINGU-17 Doubel Under 30 Second Individ GirlsMUMBAI APURVA GHADGE
74ROPE SKIPPINGU-17 Double Dutch Free style Team C GirlsBANGALORE SIMRAN RAJVEER
75ROPE SKIPPINGU-17 Double Dutch Team Championship GirlsHYDERABAD K ARATHI
76ROPE SKIPPINGU-17 Double Under Relay 30 Seconds GirlsERNAKULAM GOPIKA VENUGOPAL
77ROPE SKIPPINGU-17 Endurance 3 Minutes Individual GirlsBANGALORE SAIEN FADTE
78ROPE SKIPPINGU-17 Free Style Individual GirlsBANGALORE SIMRAN RAJVEER
79ROPE SKIPPINGU-17 Free Style Team Champion Ship GirlsBANGALORE SIMRAN RAJVEER
80ROPE SKIPPINGU-17 Speed 30 Second Individual GirlsVARANASI SAKSHI UPADHYAY
81ROPE SKIPPINGU-17 Speed Relay 30 Seconds Team Ch GirlsBANGALORE SAIEN FADTE
82ROPE SKIPPINGU-19 Double Dutch Free style Team C GirlsBANGALORE NEHA JAISWAL
83ROPE SKIPPINGU-19 Double Dutch Team Championship GirlsHYDERABAD M RAMA DEVI
84ROPE SKIPPINGU-19 Double Under 30 Second Individ GirlsHYDERABAD M BHAVANA REDDY
85ROPE SKIPPINGU-19 Double Under Relay 30 Seconds GirlsHYDERABAD S TRISHA SRI
86ROPE SKIPPINGU-19 Endurance 3 Minutes Individual GirlsHYDERABAD M RAMA DEVI
87ROPE SKIPPINGU-19 Free Style Individual GirlsBANGALORE G SUHANA
88ROPE SKIPPINGU-19 Free Style Team Champion Ship GirlsBANGALORE G SUHANA
89ROPE SKIPPINGU-19 Speed 30 Second Individual GirlsBANGALORE NEHA JAISWAL
90ROPE SKIPPINGU-19 Speed Relay 30 Seconds Team Ch GirlsHYDERABAD S TRISHA SRI
91SHOOTINGU-17 10 M Air Pistol GirlsMUMBAI VARIDHI GORAY
92SHOOTINGU-17 10 M Open Sight Air Rifle GirlsERNAKULAM ANGEL ROSE C B
93SHOOTINGU-17 Peep Sight Air Rifle GirlsBANGALORE Sujal Sankhala
94SHOOTINGU-19 10 M Air Pistol GirlsDELHI SAKSHI MALIK
95SHOOTINGU-19 10 M Open Sight Air Rifle GirlsCHANDIGARH PREETINDER KAUR
96SHOOTINGU-19 Peep Sight Air Rifle GirlsCHANDIGARH CHANDRIMA NAIN
97SKATINGU-17 INLINE U-17 [R3-300 M] GirlsCHENNAI KARUNA SINGH
98SKATINGU-17 INLINE U-17 [R4-500 M] GirlsBHUBANESHWAR R.V.RAMYASRI
99SKATINGU-17 INLINE U-17 [R5-1000 M] GirlsHYDERABAD P HARSHITHA
100SKATINGU-17 INLINE U-17 [ROAD 5000 M] GirlsCHENNAI KARUNA SINGH
101SKATINGU-17 QUAD U-17 [R1-300 M] GirlsBANGALORE RAKSHITA
102SKATINGU-17 QUAD U-17 [R2-1000 M] GirlsCHENNAI AVALA PUJITHA
103SKATINGU-17 QUAD U-17 [ROAD 3000 M] GirlsCHENNAI AVALA PUJITHA
104SKATINGU-19 INLINE U-19 [R3-300 M] GirlsHYDERABAD SRAVANADURGA
105SKATINGU-19 INLINE U-19 [R4-500 M] GirlsHYDERABAD SRAVANADURGA
106SKATINGU-19 INLINE U-19 [R5-1000 M] GirlsCHENNAI SURUTHI SINGH
107SKATINGU-19 INLINE U-19 [ROAD 5000 M] GirlsHYDERABAD SRAVANADURGA
108SKATINGU-19 QUAD U-19 [R1-300 M] GirlsCHENNAI B.SVEDHA
109SKATINGU-19 QUAD U-19 [ROAD 3000 M] GirlsCHENNAI B.SVEDHA
110SKATINGU-19 QUAD U-19[R2-1000M] GirlsCHENNAI J. KIRAN KHYATI
111SWIMMINGU-14 100 M back stroke GirlsKOLKATA SAMPRITI BERA
112SWIMMINGU-14 100 M breast stroke GirlsKOLKATA SRIBONI MODAK
113SWIMMINGU-14 100 M butterfly GirlsMUMBAI BHOOMI GUPTA
114SWIMMINGU-14 100 M Free Style GirlsBANGALORE ANWAYI S MASKE
115SWIMMINGU-14 200 M back stroke GirlsMUMBAI SHRAWANI
116SWIMMINGU-14 200 M breast stroke GirlsKOLKATA RUPANWITA SAHANI
117SWIMMINGU-14 200 M butterfly GirlsDELHI ARUSHI SINGH
118SWIMMINGU-14 200 M Free Style GirlsBANGALORE ANWAYI S MASKE
119SWIMMINGU-14 200 M ind.medlay GirlsMUMBAI PARTHVI
120SWIMMINGU-14 400 M Free Style GirlsGURGAON DIVYA MAHAJAN
121SWIMMINGU-14 4x100 M free style relay GirlsBANGALORE
122SWIMMINGU-14 4x100 M medlay relay GirlsBANGALORE
123SWIMMINGU-14 4x200 M free style relay Under GirlsDELHI
124SWIMMINGU-14 50 M back stroke GirlsKOLKATA SAMPRITI BERA
125SWIMMINGU-14 50 M breast stroke GirlsKOLKATA SRIBONI MODAK
126SWIMMINGU-14 50 M butterfly GirlsDELHI ARUSHI SINGH
127SWIMMINGU-14 50 M Free Style GirlsBANGALORE ANWAYI S MASKE
128SWIMMINGU-14 Spring Board 1 M GirlsBANGALORE SHAKYNAH J RAO
129SWIMMINGU-14 Spring Board 3 M GirlsBANGALORE SHAKYNAH J RAO
130SWIMMINGU-17 100 M back stroke GirlsBANGALORE DHARINI M SHETTY
131SWIMMINGU-17 100 M breast stroke GirlsCHENNAI Ṣ B MOHITHA ṢHREE
132SWIMMINGU-17 100 M butterfly GirlsBANGALORE MAYURI LINGARAJU
133SWIMMINGU-17 100 M Free Style GirlsBANGALORE MITHIKA K KARAPURKAR
134SWIMMINGU-17 200 M back stroke GirlsTINSUKIA KABYASRI OJHA
135SWIMMINGU-17 200 M breast stroke GirlsCHENNAI Ṣ B MOHITHA ṢHREE
136SWIMMINGU-17 200 M butterfly GirlsDELHI RINIKI BORDOLOI
137SWIMMINGU-17 200 M Free Style GirlsCHENNAI JOTHI V
138SWIMMINGU-17 200 M ind.medlay GirlsBANGALORE MITHIKA K KARAPURKAR
139SWIMMINGU-17 400 M Free Style GirlsCHENNAI JOTHI V
140SWIMMINGU-17 400 M ind.medlay GirlsBANGALORE MITHIKA K KARAPURKAR
141SWIMMINGU-17 4x100 M free style relay GirlsBANGALORE
142SWIMMINGU-17 4x100 M medlay relay GirlsBANGALORE
143SWIMMINGU-17 4x200 M free style relay Under GirlsBANGALORE
144SWIMMINGU-17 50 M back stroke GirlsDELHI RINIKI BORDOLOI
145SWIMMINGU-17 50 M breast stroke GirlsCHENNAI Ṣ B MOHITHA ṢHREE
146SWIMMINGU-17 50 M butterfly GirlsBANGALORE MAYURI LINGARAJU
147SWIMMINGU-17 50 M Free Style GirlsHYDERABAD M. PRANATHI
148SWIMMINGU-17 Spring Board 1 M GirlsBANGALORE MANOHARA SHARMA
149SWIMMINGU-17 Spring Board 3 M GirlsBANGALORE MANOHARA SHARMA
150SWIMMINGU-19 100 M back stroke GirlsBANGALORE MAITRAYANI BHOSALE
151SWIMMINGU-19 100 M breast stroke GirlsBANGALORE V SWETHA
152SWIMMINGU-19 100 M butterfly GirlsVARANASI SAUMYA SINGH
153SWIMMINGU-19 100 M Free Style GirlsCHENNAI MARIAM MIZPAH ORCHID
154SWIMMINGU-19 200 M back stroke GirlsBANGALORE MAITRAYANI BHOSALE
155SWIMMINGU-19 200 M breast stroke GirlsJAIPUR kanishka kumawat
156SWIMMINGU-19 200 M butterfly GirlsCHENNAI J JANNET
157SWIMMINGU-19 200 M Free Style GirlsDELHI NANCY PATRIC MASSI
158SWIMMINGU-19 200 M ind.medlay GirlsCHENNAI MARIAM MIZPAH ORCHID
159SWIMMINGU-19 400 M Free Style GirlsJAIPUR kanishka kumawat
160SWIMMINGU-19 400 M ind.medlay GirlsBANGALORE MAITRAYANI BHOSALE
161SWIMMINGU-19 4x100 M free style relay GirlsCHENNAI
162SWIMMINGU-19 4x100 M medlay relay GirlsCHENNAI
163SWIMMINGU-19 4x200 M free style relay Under GirlsCHENNAI
164SWIMMINGU-19 50 M back stroke GirlsCHENNAI A P VARENYA
165SWIMMINGU-19 50 M breast stroke GirlsBANGALORE V SWETHA
166SWIMMINGU-19 50 M butterfly GirlsCHENNAI Ṣ TAPANA ṢUDHA
167SWIMMINGU-19 50 M Free Style GirlsCHENNAI MARIAM MIZPAH ORCHID
168SWIMMINGU-19 800 M free style GirlsCHENNAI A P VARENYA
169SWIMMINGU-19 Spring Board 1 M GirlsBANGALORE B TEJASHREE
170TABLE TENNISU-17 Singles U-17 GirlsKOLKATA PRAPTI SEN
171TABLE TENNISU-19 Singles U-19 GirlsERNAKULAM SHIVANGI DUTTA
172TABLE TENNIS-TEAMU-17 U-17 GirlsKOLKATA
173TABLE TENNIS-TEAMU-19 U-19 GirlsGUWAHATI
174TAEKWONDOU-17 32-35 KG GirlsBANGALORE R MAMASWI
175TAEKWONDOU-17 35-38 KG GirlsBANGALORE KEERTHANA S
176TAEKWONDOU-17 38-41 KG GirlsDEHRADUN YOGITA MARTOLIYA
177TAEKWONDOU-17 41-44 KG GirlsGURGAON AYUSHI THANGWAL
178TAEKWONDOU-17 44-48 KG GirlsBHOPAL SANJEEVANI SHUKLA
179TAEKWONDOU-17 48-52 KG GirlsCHENNAI TANYA YADAV
180TAEKWONDOU-17 52-56 KG GirlsRANCHI RASHMI PURTY
181TAEKWONDOU-17 56-60 KG GirlsDEHRADUN SULAKSHITA KANDARI
182TAEKWONDOU-17 Above 60 KG GirlsRAIPUR APARNA GOSWAMI
183TAEKWONDOU-17 Below 32 KG GirlsDEHRADUN TANUJA BISHT
184TAEKWONDOU-19 40-43 KG GirlsDEHRADUN DIVYA BHARDWAJ
185TAEKWONDOU-19 43-46 KG GirlsRANCHI MAHI SHARMA
186TAEKWONDOU-19 46-50 GirlsDELHI PINKI JANGRA
187TAEKWONDOU-19 50-54 KG GirlsPATNA AYUSHI KUMARI
188TAEKWONDOU-19 54-58 KG GirlsLUCKNOW ANJALI
189TAEKWONDOU-19 58-62 KG GirlsBANGALORE SAPANA YADAV
190TAEKWONDOU-19 62 Above KG GirlsAGRA Anju Kumari
191TAEKWONDOU-19 Below 40 KG GirlsAGRA Neha Kumari
192VOLLEYBALLU-19 Volleyball GirlsGURGAON
193YOGAU-17 Yoga U-17 GirlsBHUBANESHWAR PADMASHREE MOHANTY
194YOGAU-19 Yoga U-19 GirlsCHENNAI Y P SUBASHREE